Bilim Kahramanları Buluşuyor

Jüri Olun

Bilim Kahramanları Buluşuyor – FIRST® LEGO® League
15. Türkiye Turnuvaları 2018– 2019 / “INTO ORBIT: Uzay Serüveni“

Bilim Kahramanları Buluşuyor / FIRST LEGO League Turnuvaları Nedir?
FIRST LEGO League Dean Kamen’in sözleriyle “bilim ve teknolojinin kutlandığı, çocukların bilim ve teknoloji kahramanları olmayı hayal ettiği bir dünya için” 9–16 yaş arası gençlere bilim ve teknolojiyi sevdirirken, onların birlikte çözüm üretim becerilerini geliştirmek amacıyla FIRST Vakfı ve LEGO firmasının (www.lego.com) ortak çalışmasında doğmuş, kâr amacı gütmeyen uluslararası bir programdır.  www.firstlegoleague.org

FIRST LEGO League, ilk olarak 1998 yılında ABD’de bir pilot uygulama olarak ortaya çıkmıştır.  Her yıl Eylül ayında tema ve görevler açıklanır. Çocuklar LEGO MINDSTORMS teknolojisini kullanarak tasarladıkları ve programladıkları otonom robotlarla belli mekanik görevleri çözer ve temayla ilgili araştırma yaparak proje geliştirirler.  En az 8 haftalık bir çalışmadan sonra takımlar için spor müsabakalarına benzeyen, festival havasında gerçekleştirilen turnuvalara katılırlar.

FIRST LEGO League’de herkes kazanır.  Bu deneyim herkesin olumlu değişimine katkıda bulunur: katılımcılar, gönüllüler, ziyaretçiler, herkes.  FIRST LEGO League daha çok robot inşaatıyla ilgili değil, daha çok eğlenerek, anlam bulunarak yaşanan süreçlerde gelişen zihinsel kavramların dolaylı olarak çocukların insanlığı adım-adım inşa etmeleriyle ilgilidir.
Turnuvalar bugüne kadar 98 ülkede, 40.000 takım, 320.000’e yakın çocuk ve gencin katılımıyla, 230.000 kadar gönüllünün desteğiyle gerçekleşmiştir. Her yıl toplumsal bir tema doğrultusunda gerçekleşen bu turnuvalara katılan çocuklarımız dünyadaki yaşıtlarıyla aynı problemlere çözüm bulmakta ve dünya vatandaşı olma yolunda adım atmaktadır.

Ülkemizde 2004-2005 sezonundan beri düzenlenen etkinlik bu sezon 16 yerel ve 1 ulusal turnuva olarak, Bilim Kahramanları Derneği tarafından, destekçi ve gönüllülerin katkılarıyla, kâr amacı gütmeden, kamu yararı için gerçekleştirilecektir.

Çocuklar Açısından Turnuvalar
Sezon içinde bir bütün olarak çocuklar bilim ve teknolojinin yaşama olumlu katkılarını daha iyi anlarlar. Teknik ve bilimsel yaklaşımların yanında, katılımcı takım çalışması, algoritmik düşünce şekilleri, araştırma, beyin fırtınası, tartışma, ortak çözüm, iletişim, sunum gibi konularda yaşam boyu kullanıp, geliştirebilecekleri becerileri toplumsal anlam bularak ve eğlenerek elde ederler. Turnuvalarda süreç ve tamamlayıcılık öne çıkar. Süreci yaşayan, turnuvaya kadar gelen her çocuk kazanır.

15. Sezon Teması
Bu sezonun teması “INTO ORBIT: Uzay Serüveni”
Çocuklar ve gençler sezon sürecinde yani turnuva günü sizin yanınıza gelene kadar yaklaşık 2 ila 5 aylık yoğun bir çalışma periyodunda:
– bir taraftan robot kısmında belli mekanik görevlerin en fazlasını çözmek üzere modüler, otonom robotlar inşa edip, programladılar,
– diğer taraftan proje kısmında sezon teması ile ilgili olarak; insan-su döngüsü (suyu bulma, taşıma, kullanma ve tasfiye etme) ile ilgili iyileştirilmesi gereken noktaları araştırıp, uzmanlarla görüşüp, çözüm üretip, paylaşıp, kendi tasarladıkları canlı sunumlar hazırladılar,
– ve bu deneyimler sırasında yaşamları boyunca faydalanabilecekleri
FIRST LEGO League özdeğerlerini öğrendiler, yaşadılar, yaydılar.

Turnuvalarda Jüri Olmak
Bilim Kahramanları Buluşuyor turnuvalarında hem eğlenmek, hem de aktif olarak görev almanın en güzel yollarından biri jüri olmaktır. Jürilerimiz değerlendirme sürecinde takımlarla bire bir iletişim kuruyor, onlara sorular soruyor, takımların yaydığı pozitif enerjiye maruz kalıyor, ve yaratıcılıkları karşısında hayran kalmaktan kendilerini alamıyorlar.

Eğer siz de bu deneyimi yaşamak istiyorsanız, jürilik tam size göre!

Hangi Alanlarda Jüri Olabilirsiniz?
Çocukların deneyim, beceri ve kazanımlarını can kulağıyla dinleyip, değerlendirecek, onları yüreklendirecek duyarlı kişiler yani sizler için 3 farklı jüri kategorimiz var:

1. Proje jürisi:
Sezon teması çerçevesinde takımların araştırma projesini değerlendiriyor.

Proje jürilerimiz;

2. Özdeğerler jürisi:
Takımların; ekip çalışması ve FIRST LEGO League değerlerini içselleştirmelerini/ekip çalışması becerilerini öne çıkarma durumlarını değerlendiriyor.

3. Robot tasarım jürisi:
Takımlar, yayımlanan temaya uygun bir şekilde oluşturulmuş “Robot Oyunu’na” hazırlanıyor, ve  LEGO parçalarını kullanarak, bu oyunda kullanacakları otonom bir robot geliştiriyorlar. Robot Tasarım jürisi bu robotun nasıl tasarlandığını, sağlamlığını, yenilikçiliğini ve takımların stratejisini sorguluyorlar.

3 jüri kategorisi için de gerekli bilgilere ve değerlendirme formlarına buradan erişebilirsiniz.
Jürilerimizin hepsinden beklediğimiz ortak özellikler ise şöyle;

Jüri Olma Süreci

Jüri kategorilerinden en az birinde yetkin olduğunuzu ve çocuklarla iletişiminizin iyi olduğunu düşünüyorsanız, bu eşsiz deneyime ortak olarak katkı sağlamak istiyorsanız ve “ben de varım“ diyorsanız, hemen şimdi jüri olmak için başvuruda bulunabilirsiniz.

Aramıza hoş geldiniz.

Jüri Adaylık Başvuru Formuna buradan ulaşabilirsiniz.